Starostlivosť o srsť |
Pravidelné čistenie prospieva nielen zdraviu koňa, ale zároveň vytvára pozitívny vzťah medzi jazdcom a koňom. Vďaka správnemu čisteniu zabezpečíte:
Aj napriek tomu, že kone sa lepšie cítia "špinavé", aj keď to je len subjektívny ľudský pohľad, pretože váľaním kone taktiež ošetrujú kožu a srsť, čistenie je vzhľadom na spomenuté dôvody veľmi dôležité. Určite to s čistením netreba preháňať. Toto platí hlavne počas zimy. V hustej zimnej srsti sa skrýva veľa prachu, mazu, drobných šupiniek. Tieto nečistoty sú však veľmi dôležité pre dobrú izoláciu tela a nemali by sme ich odstraňovať. Obzvlášť to platí pre kone, ktoré sú väčšinu času vonku. Srsť očistite len od blata, prach opatrne zotrite a samozrejme skontrolujte kopytá. Inak je nutné kone, hlavne tie čo majú pravidelný pracovný režim, čistiť vždy pred a po jazdení. Pred jazdením odstránite rôzne nečistoty, ktoré by koňa mohli inak otlačiť alebo odrieť (napríklad pod sedlom, podbrušníkom, pod uzdečkou, gamašami a podobne) a po jazdení čistením zabezpečíme rozlepenie spotenej srsti, ktorá v zlepenom stave nie je schopná 100% plniť svoju funkciu. V prírode sa o túto hygienu dokážu postarať kone v stáde navzájom. Voľne žijúce kone majú dokonca mnohokrát kvalitnejšiu srsť ako kone, ktoré sú ustajnené klasickým spôsobom a pravidelne pracujú. Pri čistení kone používajú svoje zuby a pysky. Rovnako, ako pri čistení klasickými pomôckami, odstraňujú nahromadenú špinu, odumreté bunky, uvoľnenú srsť. Taktiež masírujú kožu a podkožné svalstvo. Vzájomné čistenie je pre kone jednou z najdôležitejších sociálnych aktivít, pretože utužuje priateľstvo, súdržnosť a stabilitu stáda, ktorá je pre kone životne dôležitá. Ak chcete s koňom nadviazať priateľský vzťah, nezačnite hneď automaticky čistiť. Po príchode do boxu ho začnite hladkať a takýmto spôsobom mu prejdite po celom tele. Kôň sa pri tom upokojuje, uvoľňuje a vy zároveň môžete odhaliť rôzne poranenia, kožné choroby a podobne. Kŕmenie koní |
Kone kŕmime 2x denne. Správne kŕmenie je veľmi dôležité, lebo tráviace ústroje koňa sú veľmi citlivé na trávenie. Najdôležitejšia potrava je ovos, pšeničné otruby, seno, zelenina a ovocie a veľmi radi majú suchý chlieb. Od jari do jesene sa kone púšťajú na pašu. Nesmieme zabudnúť aby mali v maštali stále kamennú soľ, ktorá obsahuje minerály. Kone ju lížu. Po celý deň musia mať prístup k čistej vode. Kone sú veľmi prieberčivé zvieratá a nikdy sa nenapijú špinavej vody. Naše kone púšťame každý deň do výbehu. Samozrejme iba keď to počasie dovolí. Keď kone stoja v maštali bez výbehu, musíme im prispôsobiť aj dávky potravy. Keď stoja, dostávajú menej ovsa, keď sú vonku dostávajú normálnu dávku. Robíme to preto, aby kôň nedostal koliku. Je to taká choroba ako zastavené vetry, ale koník na to môže umrieť.